Nyheter

12/4
2013
Viktig information till funktionärer
›› av Niklas Karlsson
Tacksam om alla funktionärer till vårtävlingen kan läsa och efterleva instruktionerna nedan...

Bakgrund
Parkeringen flyttas från den tilltänkta parkeringsåkern till Åryds industriby eftersom arrendatorn är rädd att åkern blir sönderkörd av bilarna.

Information till funktionärer
Det finns relativt få platser för funktionärer att parkera på i närheten av arenan. Några av dessa platser är tänkta att erbjudas till personer bland tävlande och publik som har svårare att gå.

Samåkning
Samåk! Det kommer inte fungera om alla funktionärer ska köra en eller två personer i varje bil. Se till att vara åtminstone tre till fyra personer i varje bil.
För att detta ska fungera erbjuder vi samåkningstider från VOKalen:
  • 7:00
  • 7:30
  • 8:00

  • 8:30
  • 9:00

Cykel
Man kan parkera i Åryds industriby och cykla drygt tre kilometer till arenan.

Instruktioner
Följ instruktioner från klubbens parkeringsvakter som kommer vara på plats. Parkera inte bara där det ser ut att vara en ledig plats. Det kommer troligtvis bli mycket trafik med folk som ska släppas av vid arenan och då måste vi ha vägarna fria där vi har tänkt oss att det ska vara fritt, så det inte står bilar i vägen.

Funktionärsfika
Alla funktionärer får funktionärsfika. Mer information får du av din funktionsansvarig.

Ungdomar
Instruktionerna ovan måste naturligtvis efterlevas av de ungdomar och föräldrar till ungdomar som ska springa tävlingen. Eventuellt behövs kanske en senare avfärd för de ungdomar som ska springa tävlingen men jag lämnar det till ungdomsledarna att bestämma.

Uppbyggnad
Anslut gärna klockan 16:00 vid VOKalen på fredag för uppbyggnad av arenan. Ta med spett, skruvdragare och fika.


Information till tävlande och publik
För nuvarande gäller nedanstående preliminära information för de tävlande och publik. Informationen kan komma att ändras.

Parkeringen flyttas till Åryds industriby. Avståndet från mitten av Åryds industriby till arenan är 3.4 km. På vägen mellan parkeringen och arenan passeras en järnväg. Övergången har bommar samt ljud- och ljussignaler.

Växjö OK erbjuder möjligheten att lämna av tävlande och publik vid arenan för att sedan åka och parkera vid Åryds industriby. På vägen mellan parkeringen och arenan går de som är påväg till arenan. Vägen är relativt kurvig med många krön. Kör sakta och försiktigt!
Kom i god tid då det finns risk för väntetid vid avsläppning av personer vid arenan!

Det går att cykla från parkeringen vid Åryds industriby till arenan.

Det finns ett begränsat antal platser vid arenan för de som har svårare att gå och inte har möjlighet att bli avsläppta vid arenan. För att vi ska få en uppfattning om hur många som behöver en av dessa platser önskar vi att kontakt tas med tävlingsledaren snarast via mail (vartavling@vaxjo-ok.g.se) eller telefon (0730-615 398).
För att få sin plats vid arenan anmäler man sig vid parkeringen vid Åryds industriby. Där får man instruktioner om vart man ska köra och parkera.


Mer information kan komma senare...

Tack på förhand!

/Niklas Karlsson, tävlingsledare
0730-615 398

Inga nyheter kunde hittas i:
juli 2021

Aktuellt

Samarbetspartners

Senaste från SOFT

Felaktigt RSS-flöde
Länk till Svensk Orientering››

Logga in på intranätet


Kontakt

Info ›› info@vaxjook.se

Web ›› web@vaxjook.se